Jak urządzić własne home office? Kilka porad, aby pracowało się wygodniej.
Praca zdalna w obecnej sytuacji stała się koniecznością. Musieliśmy stworzyć w własnych mieszkaniach bądź domach home office.  A tylko odpowiednio zorganizowana przestrzeń pozwoli Ci każdego dnia pracować efektywnie i do tego z przyjemnością. O czym pamiętać podczas aranżacji domowego biura?  Oto 5 praktycznych wskazówek!
Wydzielona strefa do pracy.
Choć mogłoby się  wydawać, że biurko ustawione w kącie sypialni lub salonu to wszystko, czego potrzebujesz, aranżacja home office nie jest aż tak prosta. Wydzielone miejsce ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale i psychologiczne. Wiemy, że może okazać się to wyzwaniem jeśli masz do dyspozycji na przykład tylko niewielką powierzchnię kawalerki.
Z pomocą przychodzą wtedy na przykład ścianki modułowe, które można zainstalować, nie ingerując nawet w strukturę pomieszczenia. W wydzielonej w ten sposób przestrzeni ustaw biurko i wygodny fotel – będzie to miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy.
Brak rozpraszaczy
Tworząc swoje biuro we własnym mieszkaniu nie musisz przejmować się ograniczeniami nakładanymi przez szefa ani tym, co na Twoje pomysły powiedzieliby współpracownicy. A zatem perspektywa zrealizowania najdziwniejszych kaprysów staje się kusząca… Niestety musisz oprzeć się tej pokusie. Telewizor w zasięgu wzroku czy  nieustanne spacery do lodówka z przekąskami w żaden sposób nie pomogą Ci zwiększyć efektywności pracy. Wręcz przeciwnie – na każdym kroku będą Cię tylko rozpraszały.
Musisz zadbać o uporządkowanie przestrzeni w której będziesz pracował.
 Poza stołem i odpowiednim krzesłem powinien znaleźć się tam oczywiście niezbędny sprzęt elektroniczny i co najwyżej 1 – 2 elementy dekoracyjne.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Podczas pracy zdalnej tak jak i w biurze obowiązują zasady BHP. Tak naprawdę dopiero teraz  gdy sam musisz zadbać o swój komfort, bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy, stają się one istotne.  Nie zapominaj więc o absolutnych podstawach!
– Biurko powinno mieć przynajmniej 130 cm szerokości i 85 cm głębokości. Optymalna wysokość blatu to od 72 do nawet 85 cm w przypadku osób wysokich. Siedzenie fotela powinno znaleźć się na 40 – 50 cm wysokości, sprzyjając wyprostowanej pozycji, tak aby kąty zgięcia kolan oraz łokci wynosiły po 90 stopni. Zalecana odległość oczu od monitora to 40 – 75 cm, a nadgarstka od skraju blatu – 10 cm.
Odpowiednie oświetlenie
Właściwe oświetlenie to jeden z najistotniejszych elementów wpływających zarówno na komfort pracy jak i na Twoje zdrowie. Postaraj się w miarę możliwości zorganizuj swoją przestrzeń pracy w pobliżu źródła naturalnego światła. Ustawienie biurka bezpośrednio pod oknem to najlepszy pomysł. Na wypadek pochmurnych dni oraz pracy po zmroku musisz zadbać również o sztuczne oświetlenie.
Najlepiej sprawdzi się lampka biurowa o regulowanym ramieniu. Najważniejszym kryterium jakie musi ona spełnić to temperatura barwowa. Powinna być jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego, a więc wynosić ok. 4000 – 5000 Kelwinów. To dość zimne światło, sprzyjające koncentracji.
Pozytywna atmosfera
Unikanie rozpraszaczy i przepychu w swoim home office, nie oznacza, że nie powinno się go nieco spersonalizować. Pracuje się nam łatwiej i efektywniej w miejscu w którym czujemy się miło i komfortowo. Zadbaj więc o drobne dekoracje w swoim biurze. Mogą być to dodatki związane z Twoim hobby. Duże znaczenie ma również muzyka: zadbaj więc o dobre głośniki lub słuchawki. Każdy lubi pracować przy nieco innych dźwiękach, ale najlepiej wybrać te, które pomagają nam się skupić. Postaw więc na utwory bez słów – na przykład muzykę filmową bądź klasyczną. Ważna jest również jakość powietrza, może warto postawić na oczyszczacz powietrza? Albo na  kwiaty doniczkowe, które jednocześnie oczyszczają i jonizują powietrze oraz stanowią element dekoracyjny.
Komfortowe biuro podstawą owocnej pracy
Praca zdalna staje się obecnie pewnego rodzaju standardem dla wielu branż. Jeśli zdarza Ci się wykonywać swoje obowiązki zawodowe z domu, koniecznie zadbaj o wygodne home office. To pierwszy krok do zapewnienia sobie owocnej pracy każdego dnia!